هفته دفاع مقدس گرامی باد توصیه های بهداشتی در مبارزه با کرونا کرونا را جدی بگیریم مدافعان سلامت وطن مدافعان سلامت وطن مدافعان سلامت وطن دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشکده پزشکی 1319 تاسیس بنیاد استاد بهادری جشن فارغ التحصیلی قرائت سوگندنامه دانشجویان گردهمایی هم اندیشی تعهد حرفه ای تقدیر از اساتید پیشکسوت دانشگاه افتتاح شعبه بین المللی دفتر ارتباط با دانش آموختگا دفتر ارتباط با دانش آموختگان
هفته دفاع مقدس گرامی باد
توصیه های بهداشتی در مبارزه با کرونا
کرونا را جدی بگیریم
مدافعان سلامت وطن
مدافعان سلامت وطن
مدافعان سلامت وطن
دفتر ارتباط با دانش آموختگان
دانشکده پزشکی 1319
تاسیس بنیاد استاد بهادری
جشن فارغ التحصیلی
قرائت سوگندنامه دانشجویان
گردهمایی
هم اندیشی تعهد حرفه ای
تقدیر از اساتید پیشکسوت دانشگاه
افتتاح شعبه بین المللی دفتر ارتباط با دانش آموختگا
دفتر ارتباط با دانش آموختگان
 • شهدای سلامت
 • سرکار خانم دکتر مهدخت پورمنصور به پاس سالها خدمت
 • گفتگو با دكتر خسرو صادق نيت رئيس مجتمع بيمارستاني
 • روش تهیه و دوخت ماسک در منزل
 • گفتگو با دکتر مینو محرز در خصوص کرونا ویروس
 • نحوه صحیح شستن دستها
کد : 75-8604      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر    تعداد بازدید : 336
دکتر جوادیان دامپزشک و استاد پیشکسوت گروه انگل شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با حکیم مهر در حاشیه همایش روز مبارزه با بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان (13 تیر 89) گفت: به این کار علاقه هم داشتم و در این راه حتی دو بار مالاریا گرفتم و به سالک هم مبتلا شدم.
متن زیر گفتگوی خبرنگار مجله حکیم مهر با استاد جوادیان استاد فقید دانشکده بهداشت است که در حاشیه همایش روز مبارزه با بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان (13 تیر 89) انجام شده است:

حکیم مهر -  استاد دکتر عزت‌الدین جوادیان ، استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، دامپزشک و متخصص انگل‌شناسی در پانل همایش روز مبارزه با بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان (13 تیر 89) حضور یافت و درباره تاریخچه سالک در ایران و روند شیوع آن به سخنرانی پرداخت.
استاد در حاشیه همایش و در گفتگو با حکیم مهر از انتخاب رشته دامپزشکی در مسیر تحصیل خود ابراز خرسندی کرد و گفت : من بسیار خوشحالم و افتخار می‎کنم که در مسیر تحصیل خود رشته دامپزشکی را انتخاب کردم.
دکتر جوادیان افزود : من قبل از دامپزشکی در رشته فیزیک قبول شده بودم ولی یکی از بزرگان فامیل ما به من توصیه کرد که در رشته دامپزشکی هم امتحان بدهم ، چرا که در آن زمان مانند الآن نبود و برای هر رشته جداگانه امتحان می‎گرفتند.
وی در ادامه اظهار داشت : در رشته دامپزشکی امتحان دادم و رتبه هفتم را کسب کردم و از آنجایی که برای این رشته مسکن و ماهی شصت تومان هم می‎دادند و در حالیکه در دانشکده علوم 150 تومان می‌دادند و باید دبیر می‌شدم و همچنین به توصیه همان بزرگ فامیل‌مان که خود پزشک بود ولی به من گفت دکتر دامپزشک از پزشک وضع بهتری دارد و بالاتر است و با مرحوم دکتر میمندی نژاد هم صمیمی بود من را نزد ایشان فرستاد و رشته دامپزشکی را انتخاب کردم.
 
استاد دکتر جوادیان افزود : بعد از طی دوره عالی در زمینه مالاریا به خارج از کشور اعزام شدم و دوره ریشه‎کنی را هم در آفریقا – نیجریه – به مدت یک سال در دو مرکز و هر یک تقریباً به مدت شش ماه گذراندم. البته هر کسی هم به آفریقا در آن زمان نمی‎رفت ولی من که رفتم دیدم پروفسورهای معروف انگلیس مانند پروفسور مک‎دونالد آنجا هستند و از این بابت خیلی شانس آوردم.
 
استاد در ادامه اظهار داشت : ضمن آنکه من را خیلی تشویق می‌کردند و حتی در تعیین سن پشه‌ها و تشریح به من لقب پنجه‌طلایی می‌دانند خودم هم بسیار علاقمند به این کار بودم و برای کار روی مالاریا در ایران بارها از جیرفت تا بندرعباس و در شرایط سخت و گرمای زیاد در سفر بودم و حتی در سن جوانی چون کارشناس و متخصص سازمان جهانی بهداشت هم بودم به کشورهای مختلف هم اعزام می‌‎شدم و مثلاً در سوریه از یک سو تا مرز عراق و از سویی تا مرز ترکیه تمام دهات را سرکشی می‎کردم و به این کار علاقه هم داشتم و در این راه حتی دو بار مالاریا گرفتم و به سالک هم مبتلا شدم اما با این حال همیشه در این فکر بودم که هرآنچه آموختم و کار کردم را باید به دیگران منتقل کنم و این کار را هم انجام دادم.
وی افزود: در حالیکه در سال 1333 از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران دانش‎آموخته شده بودم، سال 1339 بعد از سه سال، تخصص انگل‌شناسی را هم به پایان رساندم و پس از بازگشت به ایران تا مدتی روی مالاریا کار می‎کردم، چرا که آن زمان هم اپیدمی‎های شدیدی از جمله اولین اپیدمی در خوزستان را داشتیم.
استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت : از سال 1334 در دانشگاه علوم پزشکی مشغول به تدریس و تحقیق شدم و البته آن زمان دانشکده بهداشت هنوز تأسیس نشده بود و در گروه انگل‌شناسی دانشکده پزشکی مشغول بودم.
وی افزود : در آن سالها تعداد دکتر دامپزشک کم بود و به نوعی رقابت هم وجود داشت ولی با این حال ما به دلیل آنکه در زمینه انگل‎شناسی در رشته دامپزشکی بیشتر خوانده بودیم از همکاران پزشک قوی‎تر بودیم.
دکتر جوادیان همچنین توصیه کرد : هیچگاه در کار علمی نگویید من بلدم چرا که وقتی به دنیای علم وارد می‌شوید هر چه جلوتر می‌روید تازه متوجه می‌شوید چه دنیای عجیب و بزرگ ناشناخته‎ای جلوی شما قرار دارد و این روش بزرگان علم است که هر چه بیشتر کار کنید متوجه می‌شوید که خیلی چیزها را نمی‌دانید.
استاد دکتر جوادیان افزود : غیر از مالاریا روی سالک و انگل عامل آن هم سال‎ها کار کردم و روی لیشمانیوز کار زیادی داشتم و دکتر ندیم (رئیس دانشکده بهداشت) هم خیلی به من محبت داشت و ایستگاه اصفهان و غیره را هم به من سپرد و با ایشان
روی سالک تمرکز کردیم و از سوی سازمان جهانی بهداشت به افغانستان، سوریه و غیره برای سالک می‎رفتیم. البته همه این سفرها را با First-Class می‎فرستادند نه مثل این همایش که به سخنران مدعو یک ماشین هم نمی‎دهند و من چون آدرس را بلد نبودم با تأخیر رسیدم!
استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سؤال که چرا در کنگره‎های دامپزشکی، کمیته‎های تخصصی سازمان دامپزشکی، نظام دامپزشکی و جامعه دامپزشکان حضور ندارد و در این همایش که برگزارکننده آن وزارت بهداشت است حضور دارد گفت : دلیل آن اینست که دعوتی صورت نمی‎گیرد و چه بسا شناختی هم ندارند!
منبع خبر: http://www.hakimemehr.ir/
نظر شما :
captcha
 • کانون پزشکان ورودی 1336
 • کانون پزشکان ورودی 1341
 • کانون پزشکان ورودی 1338
 • کانون پزشکان ورودی 1361
 • کانون پزشکان ورودی 63
 • کانون پزشکان ورودی 1365
 • کانون پزشکان ورودی 1364
 • کانون پزشکان ورودی 1367
 • كانون پزشكان ورودی 1370
 • کانون متخصصین پوست
 • کانون دانش آموختگان	داروسازی ورودی 1361
 • کانون دانش آموختگان داروسازی ورودی 1350
 • کانون دانش آموختگان ورودی 61 بهداشت عمومی و بهداشت